Yukarı Çık
Dr. Ortodontist
Hasta Girişi
  • M. Yazarı : Dr. Berrin Usta
  • 31611
  • 06 Ekim 2018

Invisalign tedavisi yüksek teknolojide üretilen ve kişiye özel hazırlanan bir dizi şeffaf plaklardan oluşmuş bir ortodontik tedavi yöntemidir.

Bu tedavi sayesinde ortodontik tedavi gördüğünüz anlaşılmaz ve sosyal hayatınızda hiçbir kısıtlama olmadan, özgürce gülerek çapraşık dişleriniz düzeltilmiş olur.

Gelişen teknoloji sayesinde invisalign tedavisi ile artık daha karmaşık vakalarda yeterli sonuç elde edilebiliyoruz. Aynı zamanda bazı zor diş hareketlerini elde etmek amacıyla invisalign plaklarını çeşitli mekaniklerle uyumlandırıp başarılı estetik sonuçlar elde etmek artık mümkün.

İnvisalign tedavisi genellikle braket takmak istemeyen yetişkin hastalarda tercih edildiği biliniyorsa da, artık gençlerde ve büyüyen çocuklarda bile kullanılan bir yöntem oluyor.

     

Çapraşık dişlerinizden rahatsız oluyor ve tel takmak istemiyorsanız, öncelikle yaşadığınız bölgede invisalign kullanıcısı olan bir ortodontiste danışın.

Hekiminiz sizin uygun bir vaka olduğunuza kanaat getirdiğinde, sizin ağıziçi kayıtlarınızı firmaya gönderip bilgisayar üzerinde tedavi planınızı oluşturur. Bu planlama doğrultusunda plaklarınız el değmeden size özel hazırlanır ve paketlenir.

İki haftada bir farklı kuvvet uygulayan yeni plakları takarak ilk günden itibaren dişlerinizdeki düzelmeyi siz ve çevrenizdekiler fark etmeye başlar.

Yemek hariç tüm gün taktığınız ve bir lens gibi tüm dişlerinizi çepeçevre saran plaklarınız esnek ince ve neredeyse görünmeyecek kadar şaffaftırlar.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, çapraşık dişlerin kişiye özel hazırlanmış ve dişleri çepeçevre saran bir dizi şeffaf plaklarla düzeltilmesidir. Aslında tel olmaksızın yapılan bir ortoodntik tedavidir.

Normal Ortodontik Tedaviden Farkı Nedir?

Tedavi süresi ve başarısı adına fark yoktur. Invisalign tedavisi için uygun olan vakalarda normal tedaviye oranla daha konforlu ve neredeyse hiç belli olmaması sebebiyle daha estetik tedavilerdir.

Hangi Durumlarda Invisalign Tedavisi Uygulanır?

Görüntü nedeniyle tel takmak istemeyen bireyler hangi yaşta olursa olsun invisalign tedavisi yaptırabilirler.

Avantajları nedir?

Neredeyse görünmez oldukları için estetiktirler. Bu yüzden tedavi olduğunuz dışarıdan bakıldığında anlaşılmaz.

Yemek yerken apareyinizi çıkartarak özgürce yemek yiyip, dişlerinizi temizleyebilirsiniz.

Klasik ortodontik tedavilerde telin batması veya braketlerin kopması gibi rahatsız edici şeyler bu tedavide yaşamazsınız.

Dişeti hastalığınız varsa veya ağzınızda çok sayıda dolgu, protez mevcutsa ve çürüğe meyilli ağızlarda invisalign tercih edilir. Çünkü braketlerin yapay dişlere yapışması ve genel ağız temizliğinin daha zor olması invisalignı daha avantajlı hale getirir.

Hangi Durumlarda Invisaling Tedavisi Uygulanmaz?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile artık bazı çene problemlerinde ve orta zorluktaki vakalarda dahil tüm yaş gruplarında invisalign tedavisi uygulanabilmekte ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Daha zor vakalar da ise hastalarımızın talepleri doğrultusunda tel tedavisi ile kombine edilerek invisalign tedavisini uygulamak mümkündür.

Invisalign tedavisinde ağrı olur mu?

Şeffaf plakları ilk taktığınızda, birkaç gün süren bir baskı ve hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu sebeple ilk plaklarınızı uyumadan.önce takmanızı ve hassasiyet olan dönemi uykunuzda geçirmenizi öneririz.

Plakları günde kaç saat takmalıyım?

Plaklar yemek hariç gece ve gündüz sürekli takılmalıdır. Sıvı tüketiminde de plaklarınızı çıkartmalısınız. Sadece su içerken çıkartmaya gerek kalmaz.

Bu tedavi yönteminde disiplin ve takma süresi başarıyı belirler. Plaklarınızı düzenli takmamanız durumunda tedavinizin başarısız olması kaçınılmazdır.

Invisalign plakları konuşmamı etkiler mi?

Şeffaf plaklar konuşmanızı etkilemez. Ancak ilk takıldığında dilinize takılabilir. Bu durum en geç 1 hafta içerisinde geçmektedir. Daha erken alışmak için sesli kitap okumanızı öneririz.

Invisalign tedavisini her hekim yapabilir mi?

Invisalign tedavisini yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekir. Invisalign tedavisini mutlaka bir ortodonti uzmanının yapması gerekir.

 

  • Paylaş