Yukarı Çık
Dr. Ortodontist
Hasta Girişi
  • M. Yazarı : Dr. Berrin Usta
  • 20380
  • 19 Nisan 2017

Ortodontik tedavinizin bittiği gün sizi hiçbir koruma yapmadan evinize gönderirsek, çok kısa bir süre sonra dişlerinizde yeniden bozulmalar olacaktır. Ortodontik tedavi süresince dişler hareket ederken dişin etrafındaki komşu dokularda (kemik, lifçikler) bir takım farklılıklar olur. Bu dokuların yeni duruma alışması için biraz zamana ihtiyaç vardır. İşte bu alışma döneminde yapılan müdahalelere pekiştirme tedavisi, uygulanan apareylere ise pekiştirme apareyleri denilir.

Pekiştirme tedavisi aktif bir tedavi değildir, tamamen pasiftir, yani dişlerinize bir kuvvet uygulanmaz. Doktorunuz sizin için en uygun pekiştirme apareyini belirleyip, braketlerinizin çıkartıldığı gün ya da en kısa zamanda size özel hazırlanan apareylerinizi takar. Bu apareyler estetik olarak problem oluşturmazlar. Doktorunuz sizi belli aralıklarla birkaç seans daha görmek isteyebilir.

Pekiştirme Apareyleri

Pekiştirme apareyleri, ortodontik tedavinin bir devamıdır ve sizin bir ömür boyu güzelce gülümseyebilmeniz için dişlerinizin yeni pozisyonlarında kalmalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Her hastaya göre değişebilen çeşitli pekiştirme apareyleri mevcuttur. Ancak sık kullanılan 3 apareyi burada inceleyebiliriz.

Hawley

Genellikle üst çeneye yapılan sizin tarafınızdan takılıp çıkarılabilen bir apareydir. Bu apareyin takılması ile İlk günler konuşma bozulabilir ancak birkaç gün içerisinde konuşmanız normale döner.

Essix (Şeffaf Pekiştirme Apareyi)

Damak bölgesine kadar uzanmayan ve dişleri bir lens gibi çepeçevre saran, saydam, sert, takılıp çıkartılabilen apareylerdir. Konuşurken ve gülerken belli olmadığı için hastaların estetik kaygıları olmaz ve bu apareye alışmaları kolay olur.Sabit pekiştirme apareyi

Ön bölgedeki dişlerin iç taraflarına yapıştırılan değişik kalınlıklarda hazırlanan tellerdir. Dişlere yapıştırıldığı için kaybolma, kırılma veya kullanılmama gibi riskleri olmaz ve iç tarafta olduğu için de görünmezler. Biz ortodontistler bu tellerin çok uzun yıllar ağızda kalmasını tercih ederiz. Çünkü tedavi görmeyen kişilerde bile özellikle alt ön dişlerde yirmi yaş dişlerinin çıkmasıyla ya da çiğneme kuvvetlerinin etkisiyle çapraşıklıklar gözlenirken, ortodontik tedavi gören bireylerde bu risk daha fazla olmaktadır. Dişlere yapıştırılan bu teller ağızda kaldığı sürece bu risk ortadan kalkmış olacaktır.

Pekiştirme tedavisinin süresi konusunda net bir şey söylemek doğru olmaz. Ortodontistiniz tedavinizin süresine, yaşınıza, tedavi şekline göre sizin için uygun bir pekiştirme tedavisi süresi belirleyecektir.Apareyin Saklanması

Doktorunuz apareyinizi takmadığınız saatlerde muhafaza etmeniz için size bir aparey kutusu verecektir. Pekiştirme apareylerini kaybetmek düşündüğünüzden daha kolaydır ve yenisinin yapılması masraflıdır. Apareyleriniz cebinizden ya da çantanızdan düşebilir veya yemek yerken bir kâğıt mendile sararsanız e yanlışlıkla çöpe atılabilir. Kutunuza koymayı unutursanız yere düşebilir ve üzerine basılabilir. Apareylerinizi yemek yerken veya kullanmadığınız kutusunda saklayınız. Böylece kaybolmaz ya da zarar görmez.

Apareylerinizle alakalı herhangi bir sorun yaşarsanız hemen ortodontistinizi arayınız.

Pekiştirme Apareylerinin Temizliği

Hawley ve essixinizi yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayıp kullanın. Eğer yemekten sonra dişlerinizi fırçalayacağınız bir ortam yoksa en azından ağzınızı çalkalayıp apareyinizi öyle takın. Hawleyinizi fırça ve macununuzu kullanarak günde birkez temizlemeniz yeterlidir. Essixsinizin temizliğinde ise fırça ve macun kullanmayın. Çünkü fırça ve macun hassas olan essixsinizi çizebilir bu da apareyinizin üzerinde zamanla renkleşme ve kötü koku yapar.

Essixsinizi akan su altında sıvı el sabunu kullanarak yıkayın, durulayın ve takın.

Haftada 1-2 kez protez temizleme tabletlerinde solüsyonda bekleterek te temizleyebilirsiniz.

Essixsinizi temizlerken asla sıcak su kullanmayın.

Lingual retainer temizliği için özel birşey yapmaya gerek yoktur. Bu bölgenin iyice fırçalanması ve diş taşı oluşumunda diş hekimine gidip diş taşı temizliği yapılması yeterlidir.Apareylerin Kırılması

Eğer pekiştirme apareyiniz kırılır ya da kaybolursa yenisinin yapılması için hemen ortodontistinizi arayınız. Eğer apareyiniz ağzınıza tam oturmuyorsa (ki bu apareyinizi söylenildiği gibi kullanmadığınızı gösterir) ilk yapmanız gereken, yine ortodontistinizi aramak olmalıdır.

Pekiştirme tedavisi ortodontik tedavinizin son noktasıdır ve eğer sabır göstererek disiplinli bir şekilde bu aşamaya geldiyseniz ödülünüz bir ömür boyu sağlıklı ve estetik dişlerinizle gülümsemek olacaktır.
 

  • Paylaş