Yukarı Çık
Dr. Ortodontist
Hasta Girişi
 • M. Yazarı : Dr. Mustafa Usta
 • 1368
 • 19 Nisan 2017

Ortodontik tedavi görmeyen bireylerin dişlerini günde iki kez fırçalaması yeterli olabilir ancak tedavi gören kişilerin dişlerini her yemekten sonra fırçalaması şarttır. Çünkü ortodontik tedavi gören ağızlarda yemek artıklarının dil ve dudaklar tarafından temizlenmesi mümkün değildir ve fırçalama şarttır. Bu sebepten dolayı fırçanızı ve macununuzu yanınızda taşımanız gerekecektir.

Hedefiniz sadece dişlerinizi fırçalamak değil aynı zamanda temizlemek olmalıdır.
 

 • Dişlerinizi her öğünden sonra mutlaka fırçalamanız gereklidir. Diş macunu bulamazsanız bile diş fırçası ile yemek artıklarınızı uzaklaştırın.
 • Tedaviye başladıktan sonra ilk 1 ay ağız gargarası kullanmak faydalı olabilir.
 • Fırçanız kuru olsun ve üzerine leblebi büyüklüğünde diş macunu koyun.
 • Braket ile diş eti arası bölgeyi iyice temizleyin. Dişlerinizin ön yüzlerini, arka yüzlerini, çiğneyici yüzlerini bu şekilde temizledikten sonra dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

Ortodontik Tedavide Temizlik Materyalleri

Ortodontik tedavi esnasında ağız hijyenini sağlamak amacı ile bazı malzemeleri önermekteyiz.

 

 

 1. Ortodontik Fırça

Braketli ağızlar için özel olarak üretilen bu fırça 'V' şeklinde tasarlanmış kıllar ile diş ve braketler arasındaki bakteri plağını kolayca temizler. Genel temizliğinizi bu fırça ile yaparsınız. Dişlerinizi ayna karşısında, ağız açıkken, alt ve üst dişler ayrı ayrı olacak şekilde, dairesel hareketlerle yapın. Her dişi fırçanın ucunda tek tek hissederek dairesel hareketlerle fırçalayın ve bir dişe 10 saniye olacak şekilde vakit ayırın.

Dişler detaylı bir şekilde fırçalandıktan sonra ağız bol su ile çalkalanıp tükürün.

 

 

 

 

 1. Tek Diş Fırçası

Adından da anlaşılacağı gibi dişlerinizi tek tek fırçalamak ve özellikle diş-dişeti birleşim yerlerini temizlemek için tasarlanmış özel bir fırçadır.

 

 

 

 

 1. Dişarası fırçası

Bu fırça olmaksızın temizlik tam anlamıyla olmuş sayılmaz. Ortodontik tedavide özellikle braketlerin temizliği için bu fırça kullanılır. Bu fırçayı kullanırken diş macunu kullanmanıza gerek yoktur.

Dişarası fırçası ile telin altından olacak şekilde braketlerin altı, üstü, sağı, solu olmak üzere braketi kendisini ve ulaşılamayan yerleri temizlemek mümkündür.

 

 

 

 

 1. Diş ipi

Ortodontik tedavi gören kişiler günde bir kez diş ipi kullanmalıdırlar. Tellerden dolayı normal diş ipleri kullanılamayacağı için köprü protezleri için özel yapılmış ucu mumlu olan diş iplerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Diş İpi Kullanımı

 

 

 

 

 • Günde bir kez (tercihen gece yatmadan önce) diş ipi ile dişlerinizin aralarını ve braketlerinizin etrafını temizleyin.
 • Diş ipinin mumlu kısmını telin altından geçirin,
 • Her braketin dörtkenarını temizleyin
 • Diş eti bölgesini temizlemeyi unutmayın

Her dişin arasına girip sağ ve sol yüzeylerini temizleyin. 

 

 

 

 1. Ağız Duşu

Ağız duşları dişler üzerine hava ve su basınç uygulayarak bakteri plağını dişten uzaklaştırmak amacıyla üretilmiş pilli malzemelerdir. Bu ürün olmaksızın yeterli ağız hijyeni sağlanabilir ama özellikle damağa yerleştirilen sabit apareylerde ağız duşunu tavsiye etmekteyiz.
 

 

 

 • Paylaş