Yukarı Çık
Dr. Ortodontist
Hasta Girişi
  • M. Yazarı : Dr. Berrin Usta
  • 17439
  • 19 Nisan 2017

Ağrı

İlk randevunuzda hasta koltuğunda oturduğunuz süreç içerisinde canınızı yakacak herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Ancak braketler takıldıktan sonra en fazla 1 hafta devam eden ağrılar olabilir.

Ağrının şiddeti ve süresi sizin vücudunuzun tepkisine ve ağrı eşiğinize göre değişir. Bu ağrılar bir aylık kontrollerin yapıldığı gün, daha kısa süreli ve daha az olmak üzere tekrarlanabilir.

İlk seansta ve sonraki kontrollerde ağrınız olursa ağrıyı geçiştirmek için acettylsalicylikacid (aspirin) türevi olmayan bir ağrı kesici alabilirsiniz. Tuzlu su ile yapılan ılık gargara da rahatlatıcı olur.

Braket ya da tüplerin batması

Braketlerin ya da dişlerinize yapıştırdığımız diğer aparatların yanağınıza, dilinize ya da dudağınıza batması söz konusu olabilir.

Bu duruma alışmanız biraz zaman alır. Genellikle bir ay sonra ağzınızda hiçbir şey yokmuş gibi hissedersiniz. Bu bir aylık alışma periyodunu daha konforlu geçirmeniz amacıyla doktorunuz tarafından size mum verilecektir.Mumların ağrı kesici özelliği yoktur, sadece batmaları engelleyerek alışma periyodunuzun konforunu sağlar.

Bu mumdan elinizle mercimek büyüklüğünde bir parça koparıp, batan bölgeye denk gelen brakete yapıştırın. Böyle bir uygulama sonucunda braketin köşeli olan kısımları yuvarlaklaşmış olacak ve batma hissi azalmış olacaktır.

Ancak bu mumları tedavinin sonuna kadar kullanamazsınız. Dudak ve yanağınızın bu duruma alışması gereklidir. Yanınızda mumun olmadığı durumlarda şekersiz bir sakız parçasıyla da aynı işlemi yapabilirsiniz.

Mumların ağrı kesici özelliği yoktur, sadece batmaları engelleyerek konfor sağlar. İğne gibi batan bir yer olduğu takdirde doktorunuzu arayınız.

Dişlerde sallanma

Ortodontik tedavi ile kuvvete maruz kalmış tüm dişlerde tedavinin ilerleyen zamanlarında sallanma görülür. Bu normaldir. Tedavi bittikten sonra bu durum zamanla geçer.

Kopan band ya da braket

Eğer kopan braket hala ark teline bağlı durumda ise onu yerinden çıkartmak için çaba sarf etmeyin. Bir sonraki kontrolde doktorunuz eğer gerekli görürse braketi tekrar yapıştırır.Ortodontik problemlerin birçoğunu evde kendiniz çözebilirsiniz.

Ark telinin batması

Ark telinin çıkması ya da uzaması sonucunda yanağa ya da dudağa batması söz konusu olabilir. Ark teli en arkadaki dişin tüpünden çıkmışsa çıkan teli tekrar aynı yere yerleştirmeye çalışın. Teli tekrar aynı yerine takamıyorsanız o zaman temiz bir tırnak makası ile kesin ya da mum yapıştırın.

Bazen ark telini braketlere tutturduğumuz küçük tellerin uçları, fırçalama esnasında yön değiştirerek yanağa ya da dudağa batabilir. Bu durumda bir kalemin ucundaki silgiyle teli ittirmeniz yeterli olacaktır ya da bu bölgeye yine mum koyabilirsiniz.

  • Paylaş